„Vaikščiojimas – viena natūraliausių ir sveikiausių judėjimo formų. Tai yra mažai rizikinga veikla, jei įvertinamas fizinis pajėgumas, pasirenkamas tinkamas atstumas ir maršrutas“, – sako Sporto klinikos gydytoja Alma Kajėnienė. Kiekvienam besiruošiančiam eiti ilgesnį atstumą sporto medicinos gydytoja sudarė sąrašą svarbiausių aspektų, į kuriuos būtina atsikreipti dėmesį.
Jame rasite patarimus aprangai, būtiniausiems daiktams į kurpinę bei fiziniam pasiruošimui. Žinoma, „būtinų“ sąrašas gali būti begalinis, tačiau atsižvelgę šiuos punktus galėsite būti tikri, kad esate bent minimaliai pasiruošę žygiui:
Kojinės. Nesiraukšlėjančios, geriau sintetinės ar merino vilnos, greitai džiūstančios. Visada pravartu turėti ir atsarginę porą!
Patarimai prieš pasivaikščiojimą
- Avalynė – ilgesniems žygiams reikalinga speciali žingsniavimui / žygiavimui skirta avalynė. Vaikščioti smėliu ar nelygiu paviršiumi avėkite batus aukštesniu auliuku. Į ilgą žygį nerekomenduojame eiti naujais batais, juos reikėtų pasibandyti iš anksto trumpesnėse atkarpose.
- Orui pritaikyta apranga. Atsižvelkite į temperatūrą ir kritulius. Jei oro prognozė permaininga – drabužius sluoksniuokite, taip galėsite reaguoti į esamą situaciją ir neperkaisti bei nesušalti.
- Vanduo, ypač šiltuoju metų oru. Nepamirškite jo gerti viso žygio metu. Taip apsisaugosite nuo galimos dehidratacijos. Juk eidami natūraliai prakaituojame, todėl atstatyti vandens lygį yra labai svarbu.
- Lengvi užkandžiai, jei planuojamas ilgesnis žygis. Puikiai tiks džiovinti (ir ne tik) vaisiai, proteino batonėliai, juodasis šokoladas.
- Pleistrų, vaistų nuo skausmo, jei ištiktų trauma ar pritrintumėte pūslių.
- Vasarą – apsauga nuo saulės.
- Tinkamas fizinis pasiruošimas, krūvio planavimas. Krūvį didinkite palaipsniui ir fizinio aktyvumo dažnį padidinkite bent iki 2-3 kartų per savaitę.
25 kilometrų distancija…
… ypač kalvota vietove ar smėlio danga gali būti didelis iššūkis fizine veikla neužsiimančiam asmeniui. Labai svarbu pradinis fizinis pasiruošimas. Jeigu jokia fizine veikla neužsiimate, reikėtų pradėti nuo trumpesnių 10–15 km žygių, įsiklausyti, kaip reaguoja kūnas. Atstumas ir tempas turėtų būti didinami tik palaipsniui! Labai pravartu būtų apsilankyti Sporto Klinikoje ir pasitarti su kineziterapeutu ar sporto medicinos gydytoju dėl kūno silpnųjų grandžių ir nuolat sistemingai mankštintis 2–3 kartus per savaitę, kad jas sustiprintume. Svarbu nuolatinis reguliarus judėjimas, kuomet ilgų nuotolių žygiai prisijaukinami palengva.