2024 m. medaliai: VILNIUS – PILNAS LAISVĖS / ĖJIMAS

2024 m. medaliai: VILNIUS – PILNAS LAISVĖS / ĖJIMAS

ĖJIMAS 2024: VILNIUS – PILNAS LAISVĖS

Įveikiant skirtingas distancijas kviečiame atidžiau apsižvalgyti, pavasarėjantis Vilnius pilnas laisvės ir istorijos. Vietos, kurias aplankome kone kasdien, savyje slepia jausmus, išgyvenimus, skambesį ir istorinius momentus. 2024-ųjų metų pavasario medalius papuošėme išskirtiniais trasose lauksiančiais Vilniaus objektais, kurie ne tik spinduliuoja laisvę, bet ir žingsniuojant sostinės takais verčia didžiuotis, kad lietuviais esame mes gimę.

REGISTRACIJA

Kaip galvojate, kiek laiko užtruko pastatyti Vingio parko estradą? Kai ištinka svarbi sukaktis, net ir 1960-aisiais tokio lygio statinį įmanoma pastatyti vos per 11 mėnesių! Būtent per tiek laiko Vingio parko estrada buvo skubiai pastatyta Dainų šventės dvidešimtmečio jubiliejui. Atšventus jubiliejų šis statinys tapo Dainų šventės simboliu bei įgavo Dainų estrados pavadinimą. Šiandien jau atrestauruotoje estradoje telpa net 25 tūkst. dainininkų, kurie tampa ne tik istorinio renginio dalimi, bet ir Lietuvos vardo šaukliais visame pasaulyje. Šiemet estradoje įvyks jau 100-oji dainų šventė.
Praėjusio tūkstantmečio šimtmečio pradžioje pastatytas Žvėryno tiltas – mažiau žinomas, tačiau svarbus Vilniaus ir visos Lietuvos laisvės simbolis. Sausio 13-osios naktį tiltas tapo viena didele barikada saugant Aukščiausiosios Tarybos (dabartinio Seimo) pastatą. Tąnakt tiltą žmonės blokavo sunkiuoju transportu – dviem traktoriais ir sunkvežimiu. Liudininkų teigimu tiltą taip pat saugojo ginkluoti vyrai iš Žvėryno pusės, kad, prasiveržus kariškiams, būtų galima netikėtai pulti iš užnugario. Vėliau ant barikadų gulė įvairūs užrašai, plakatai, karikatūros, vaikų piešiniai, kuriuose atsispindėjo Lietuvos drąsa ir siekis apginti nepriklausomybę. Šiandien šio tilto svarbą laisvei ir istorijai pabrėžia ir ant tilto kabantis „Laivas – Pusmėnulis“. Anot skulptūros autorių – tai Pilietinės Tautos laivas, jungiantis istorinius laikus.
Vilniaus televizijos bokštas – aukščiausias statinys Vilniuje. Ar žinojai, jog šaltą žiemos dieną jo aukštis sumažėja apie 16 centimetrų? Tikriausiai drąsiai galima teigti, jog nuo 1991-ųjų metų žiemos žmonių akyse šis statinys tapo tik aukštesnis ir tvirtesnis. Nors jo paskirtis - skleisti televizijos signalus, būtent nuo Sausio 13-osios jis ryškiausiai spinduliuoja laisvę, tautos vienybę bei nuolat primena, kodėl esame laisvi. Apie tai kviečiame nuolat prisiminti ir išėjus pasivaikščioti Vingio parke vasaros vakarą, kai Vilniaus ir televizijos bokšto horizonte sklando dešimtys saulėlydyje kylančių oro balionų. Tikriausiai ne veltui Vilnius vis dar yra vienas iš nedaugelio Europos miestų, kuriame gali kilti oro balionai. Šie, sukurdami vieną romantiškiausių vaizdinių sostinėje, tarsi bando pasiekti laisvės ir nepriklausomybės simbolio viršūnę ir atspindi visos tautos vienybę.