Nerimauti dėl erkių esame linkę vasarą, kai praleidžiame daugiausiai laiko lauke. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad erkės aktyvios būna, kai temperatūra laikosi 6°C ir daugiau. Tai yra, nuo kovo iki lapkričio mėnesio. Todėl rudenį, kai drėgna ir sąlyginai šilta, erkėms yra puiki terpė veistis. Būtent todėl, veterinarijos vaistinių tinklas „Vet1“ ėjikams primena pasirūpinti augintinių apsauga nuo erkių.
Kokias ligas platina erkės?
Erkės, kaip žinia, platina įvairias ligas, kurios itin pavojingos augintiniams – anaplazmozė, laimo liga, erlichiozė, babeziozė. Pastaroji – babeziozė, Lietuvoje pernešama dažniausiai. Babezia (ligos sukėlėjo) pirmuonis patekęs į kraują pažeidžia raudonuosius kraujo kūnelius. Priklausomai nuo bebezijos rūšies ir keturkojo imuniteto, liga išplisti gali žaibiškai arba palaipsniui. Veterinarijos klinika pastebi, kad dažniausiai pasitaiko ūmi ligos forma. Jei pastebite, kad šuniui pakilo temperatūra, jis tapo vangus, užpakalinės kojos atrodo silpnos, augintinis stokoja apetito, viduriuoja, o jo šlapimas – tamsios spalvos (tamsumas gali būti net kaip juodos arbatos) – tai gali būti minėtos ligos ženklai. Pastebėjus tokius požymius nedelsiant reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją ir pradėti gydymą. Pasireiškus žaibiškai formai augintinis staigiai nusilpsta ir liga baigiasi mirtimi, esant ūmiai ligos formai, laiku suteiktas gydymas dažniausiai būna sėkmingas.
Kaip apsaugoti augintinius nuo erkių?
Kad apsaugotumėte save ir augintinį nuo bereikalingo streso ar blogesniu atveju – rimtų pasekmių, nuo erkių geriausius draugus saugokite prevenciniai. Apsauga nuo erkių galima įvairiai būdais, mat yra tiek augalinės kilmės produktų, tiek vaistinių preparatų. Augalinės kilmės preparatai gali būti naudojami kaip papildoma apsauga prie vaistinių preparatų, taip pat jautriems, sergantiems ar senyviems augintiniams, tinka nėštumo ir žindymo laikotarpiu, kuomet vaistiniai preparatai nėra tinkami. Augalinių preparatų pasirinkimas tikrai platus – lašai, antkakliai, purškalai, todėl galima pritaikyti bet kuriam augintiniui pagal jo poreikius. Pagrindinis trūkumas – trumpas veikimo periodas, dėl to priemones reikia naudoti dažnai.
Vaistiniai preparatai yra itin efektyvūs, pasižymi ilgalaikiu poveikiu, yra tokių priemonių, kurios veikia net iki 8 mėnesių, t.y. visą erkių aktyvumo laikotarpį. Vaistinių preparatų pasirinkimas dar platesnis – lašai, antkakliai, purškalai, tabletės, todėl galima pasirinkti, kas veikia geriausiai, kas patogiausia ir labiausiai tinka augintiniui. Visi teisingai naudojami vaistiniai preparatai nuo erkių yra efektyvūs ir apsaugo augintinius nuo jų pernešamų ligų, net jei erkė įsisiurbia, tikimybė susirgti yra itin maža.
Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dauguma vaistinių preparatų veikia ne atbaidančiai, o būtent tuo momentu, kai erkė įsisiurbia, todėl nereikėtų išsigąsti, jei naudojant vaistus nuo erkių, randate jų įsisiurbusių. Ligų sukėlėjai iš erkės į gyvūno organizmą patenka tik po 24–48 val. po įsisiurbimo, o vaistai nuo erkių pradeda veikti iš karto ir per 24 val., dažnu atveju ir greičiau, erkė žūsta, todėl ligų sukėlėjai į gyvūno organizmą nebepatenka.
Jei dažnai lankotės ten, kur daug erkių, prie pagrindinės apsaugos priemonės galima naudoti momentinio poveikio, erkes atbaidančius purškalus, šie purškalai efektyviai veikia apie pora valandų ir papildomai saugo augintinį nuo erkių.
„Vet1“ veterinarijos vaistinių tinklo specialistai padės išrinkti tinkamiausius produktus augintiniu apsaugai nuo erkių. Visą vaistinių ir augalinės kilmės preparatų asortimentų rasite www.vet1.lt.
Pasiruoškime atsakingai ir susitikime Ėjime, kuris keičia! Renginys startuos rugsėjo 25 d. Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje. Renginio dalyviai kviečiami pasirinkti ir įveikti vieną iš trijų skirtingo ilgio trasų (5 km, 10 km ar 25 km). Ėjimo miestelyje lauks turiningos, naudingos veiklos ir pramogos. Eiti planuoja jau beveik 12 tūkstančių dalyvių. Nemokama registracija į renginį – www.ejimas.lt. Projektas bendrai finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto lėšomis.