Eiti visada smagiau su tikslu, o vienas įdomiausių tikslų – geresnis savo aplinkos, miesto ar rajono pažinimas. Būtent taip pasivaikščioti siūlo alternatyvaus Vilniaus pažinimo platforma „Neakivaizdinis Vilnius“. Tai projektas skirtas tiems, kuriems Vilnius atrodo per daug pažįstamas ir išvaikščiotas, tiems kurie nori atrasti naujų ir neregėtų Vilniaus maršrutų.
Didinga Arkikatedra, miestą nužvelgiantis Gedimino bokštas, senamiesčio gatvelių labirintai, dangų raižantis Konstitucijos prospektas, jaukioji Šv. Onos bažnyčia, tykiai prigludusi prie Bernardinių sodo… Tiek daug, bet ar tik tiek? Už miesto centro slypi neatrastas Vilnius. O ką jau kalbėti apie tai, kad ir kiekvienoje senamiesčio gatvelėje nuo vaikščiojimo nublizgintu grindiniu yra daugybė vartų, pro kurių rakto skylutę atėjo laikas žvilgtelti. „Neakivaizdinis Vilnius“ skatina vilniečius ir miesto svečius pažinti alternatyvią Vilniaus pusę: nuo nedaugeliui žinomų istorinių bei kultūros objektų, išskirtinių Vilniaus asmenybių, nepramintų gatvių ir skersgatvių, centro ir periferijos slėpinių. Pateikiame penkias „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutų rekomendacijas, o visus likusius (daugiau nei 50!) maršrutų pasivaikščiojimui galima rasti www.neakivaizdinisvilnius.lt
1. Maršrutas – Vilniaus rajonai – lyg atskiri miestai
Vilniaus miestas yra pilnas miestų. Kiekvienas rajonas su savomis tradicijomis, istorijomis, paslaptimis ir keistenybėmis. Nuo Markučių kalvų iki Pilaitės tvirtovių, nuo pramoninio Naujamiesčio iki bohemiškojo Užupio ir daugybės kitų – „Neakivaizdinis Vilnius“ siūlo maršrutus kiekviename sostinės rajone. Visus juos rasite čia.
2. Mamuto pėdsakais
Vienas populiariausių maršrutų – „Paskui mamutą“. Beslenkantis ledynas mums padovanojo mėgstamiausias miesto panoramų stebėjimo vietas, poilsiui tinkamas pakalnes ir gamtos istorijos muziejų, esantį čia pat – po mūsų kojomis. Keliavimas šiuo maršrutu – tikra treniruotė vaizduotei. Ar galite įsivaizduoti senąją upės vagą ten, kur šiuo metu rieda troleibusai, o šlaitą, ant kurio sėdite – pilną tirpstančio ledyno vandens? Išbandę maršrutą sužinos, kur Vilniuje rastos mamuto iltys, kokie jūros gyvūnai prieš šimtus milijonų metų sostinėje paliko savo pėdsakus ir kaip atrodė žymiausia miesto aikštė, kai po ją buvo galima irstytis valtele. Maršrutas čia.
3. Palandžioti po senamiesčio kiemelius
Maršrutas „Atviri Vilniaus kiemeliai“ mylimas ne tik vilniečių, bet ir miesto svečių – galbūt todėl, kad veda nematytais miesto kampeliais nekeliant kojos iš miesto centro? Vilniaus senamiestis visada garsėjo išskirtiniais kiemeliais ir jų paslaptimis, tad maršrutas kviečia užsukti į 14 kiemų ir atrasti čia gyvenusių miestiečių kasdienybės pėdsakus. Kiemelius atveriantis maršrutas čia.
4. Literatūrinis Vilnius maršrutas
Skaitėte Silva Rerum, Vilniaus pokerį ar Tūlą? Įdomu, kur sukiojosi A. Mickevičiaus, o gal J. Ivanauskaitės kūrinių herojai? Šis maršrutas skirtas tiems, kuriems literatūra – įkvėpimų ir atradimų šaltinis. Maršrutas „Literatūrinis Vilnius“ kviečia susipažinti su įliteratūrintomis sostinės vietomis – gatvelėmis, aikštėmis, pastatais, kurie įkvėpė Vilniuje ar apie Vilnių kūrusius rašytojus, suteikė jų herojams namus, tapo jų kūrinių veiksmo vieta. Kelionėje lydės ir autorių tekstų ištraukos, kurios leis pasinerti į kitokio – literatūrinio – Vilniaus vizijas. Miestas kaip veiksmo vieta, miestas kaip dvasinių išgyvenimų erdvė, miestas kaip meilės objektas – čia rasite visko. Po kelių valandų pasivaikščiojimo jūsų vilnietiškos literatūros sąrašas bus papildytas naujais kūriniais, kuriuos būtinai norėsis perskaityti, o gal ir patys būsite įkvėpti parašyti kūrinį savam miestui. Maršrutą rasite čia.
5. Maršrutas Vilnius vaikams
Jeigu turite vaikų ir norite juos supažindinti su senamiesčiu, tačiau nežinote, kaip tai padaryti įdomiai, išbandykite šį miesto patirčių maršrutą-žaidimą. Jis idealiai tiks šeimoms su 7–10 metų vaikais. Sekdami maršrutu mažieji miestiečiai raginami atkreipti dėmesį į 15 smulkių, bet nepaprastai įdomių miesto akcentų – šuniukų, meškiukų, undinėlės skulptūras, pasimatuos „ūgiu“ su didžiuoju Neries potvyniu, paglostys katinėliui nosį, tačiau svarbiausia, kviečiami pažinti miestą ir vykdyti nuotaikingas užduotis. Vilnius vaikams čia.
Daugiau apie Vilniaus miesto pažinimą – www.neakivaizdinisvilnius.lt