Jau septynerius metus gyvuojančio šiaurietiško ėjimo klubo “Startwalking” vienas iš įkūrėjų Rokas Žeimys sako, kad klubo veikloje jį labiausiai įkvepia pokyčiai, kuriuos patiria aktyviai vaikščioti pradėję žmonės. Klube yra tikra istorija apie vyrą, kuris, pradėjęs lankyti užsiėmimus, paeidavo šimtą metrų ir turėdavo pailsėti, atgauti kvapą. Po metų nuolatinio vaikščiojimo jis įveikė dvidešimt penkių kilometrų ilgio žygį, o giminaičiai negalėjo patikėti tokiais pokyčiais. Akivaizdu, šiaurietiškas ėjimas tikrai yra naudinga ir efektyvi judėjimo forma.
Sveikatingumo misionieriai
„Esame sportiško, kokybiško gyvenimo entuziastai, stilingi ir jaunatviški. Siūlome šiaurietiškąjį ėjimą kaip fizinio aktyvumo formą. Siekiame tapti sveikatingumo misionieriais be sienų, skleidžiančiais naujausias sveiko gyvenimo būdo žinias Lietuvoje ir pasaulyje,“ – prisistato Rokas Žeimys.
„Ėjimas yra pirmas dalykas nuo ko žmogus turi pradėti būti fiziškai aktyvus. Kai mažas vaikas pradeda vaikščioti, jis tai daro su dideliu džiaugsmu. Tačiau sulaukusį tam tikro amžiaus, šiuolaikinis gyvenimo būdas jį sustabdo. Todėl mes kviečiame žmones pradėti vaikščioti iš naujo, pajuntant polėkį ir džiaugsmą, judėjimo laisvę. Dėl to ir savo klubą pavadinome „Startwalking“ (liet. „pradėk vaikščioti“).
Šiaurietišku ėjimu, kaip modernia fizinio aktyvumo forma, susidomėjome drauge su broliu dar studijuodami Lietuvos sporto universitete. Vedėme vaikščiojimo su lazdomis užsiėmimus Trečio amžiaus universiteto studentams. Ir tada „užkibome“. Labiau pasidomėję ir pasigilinę į tai, kokią naudą teikia šiaurietiškas ėjimas, supratome, kad galėsime nuveikti daug gero stiprindami žmonių sveikatą. Baigėme kursus ir tapome oficialiais treneriais. Netrukus atsirado ir mūsų „Startwalking“ šiaurietiško ėjimo klubas,“ – prisimena Rokas.
Šiaurietiškas ėjimas gimė šiaurėje
Vis labiau pasaulyje populiarėjantis šiaurietiškasis ėjimas yra ėjimas su lazdomis naudojant specialią vaikščiojimui pritaikytą techniką. Šiaurietiško ėjimo pradininkai buvo Suomijos lygumų slidininkai, kurie vasarą treniruočių metu pradėjo eiti tik su lazdomis. Vėliau buvo pastebėta, kad tai puiki fizinio aktyvumo forma, kuri ilgainiui buvo oficialiai pristatyta ir pripažinta, pradėtos kurti ir gaminti šiam ėjimui reikalingos lazdos.
Šiaurietišką ėjimą verta rinktis, nes…
Anot Roko šiaurietiškas ėjimas yra modernus judėjimo būdas. Dėl jo paprastumo taip vaikščioti gali ir maži, ir dideli, ir senjorai. Išbandžiusieji šią fizinio aktyvumo formą, pajunta jos naudą, kuri kiekvienam pasireiškia savaip. Vienam šiaurietiškas ėjimas kaip meditacija, pabuvimas su savimi aplinkoje, kuri supa. Kitam tai galimybė pabūti su bendraminčiais, pasikalbėti ir kartu nueiti dienos žingsnių normą. Trečiam tai gali būti aktyvi treniruotė, o ketvirtas šiaurietiškai eis turistaudamas.
Yra įrodyta, kad šiaurietiškas ėjimas turi teigiamą poveikį žmogaus kūnui ir psichikai. Vaikštant su lazdomis įdarbinama iki 90% kūno raumenų (tik 40% einant paprastai), gerėja širdies ir kraujagyslių sistemos darbas, sumažėja apkrovos klubų ir kelių sąnariams, gerėja laikysena ir pusiausvyra, mažėja nugaros, kaklo ir pečių skausmai, padaugėja jėgų, didėja ištvermė. Nuolat vaikštant lauke, mažėja emocinio ir protinio darbo įtampa.
Be to, šiaurietiškas ėjimas yra viena iš saugiausių judėjimo formų. O ir nereikia didelių investicijų norint pradėti taip vaikščioti.
Į užsiėmimus ateina įvairūs žmonės
„Mes klube vaikštome kasdien. Žmonės atranda šiaurietišką ėjimą ir mėgsta eiti grupėse, kur sutinka bendraminčių, vieni kitus motyvuoja. Mes, treneriai, prižiūrime, kad vaikščiotojai technikos „nepamestų“.
Stengiamės, kad su lazdomis einantis žmogus vaikščiodamas jaustųsi smagiai ir maloniai, kad pirmas bandymas paliktų gerą įspūdį. Organizuodami užsiėmimus ir žygius parenkame vaizdingus maršrutus, kad žmonės galėtų atsipalaiduoti ir pamiršti rūpesčius. Jei žmogui patinka, jis įsitraukia ir tada gali eiti ir eiti ir dažnai net nebeskaičiuoja, kiek eina.
Ateina pas mus įvairūs žmonės. Tokie, kurie gyvena aktyviai, mėgsta būti lauke, galvoja kaip pailsėti nuo darbų, streso. Daug atėjusiųjų pirmą kartą išbandyti šiaurietiško ėjimo jau būna paskaitę apie didelę jo naudą, – pastebi R. Žeimys.
Gausu įkvepiančių istorijų
Šiaurietiško ėjimo entuziastas Rokas su džiaugsmu pasakoja, rodos, kasdienes, tačiau įkvepiančias istorijas iš jų klubo narių gyvenimo. „Ilgojo karantino metu daugelio klientų fizinis aktyvumas buvo stipriai ribotas, grįžus į klubo užsiėmimus ir penkis kilometrus nueiti ne visiems buvo lengva. Nejudriai gyvendami daugelis priaugo svorio. Mėnesį vaikščiojom ir klientai pajuto pokytį – grįžo fizinė forma ir pajėgumas, nukrito svoris, – prisimena R. Žeimys. – Dar pamenu, viena klientė visada žiemomis sirgdavo peršalimo ligomis. Rudenį aktyviai pradėjus vaikščioti jokia liga jos nebeužpuolė, kuo ji labai stebėjosi ir džiaugėsi. Kitas mūsų klientas kasmet važiuodavo slidinėti į kalnus. Jis žinojo, kad po pirmos dienos slidinėjimo labai skauda kojas ir dėl to tenka ilsėtis. Pradėjęs vaikščioti su lazdomis dar rudenį, žiemą jis jau būdavo puikios fizinės formos ir kalnuose nebeturėjo tokios problemos kaip kojų skausmai po pirmos slidinėjimo dienos“.
Pagrindinė klaida, kuri daroma
Pagrindinė klaida, kurią daro žmonės, sugalvoję pradėti vaikščioti su lazdomis yra ta, kad daugelis nesikreipia į šiaurietiško ėjimo profesionalus. Pažiūri „Youtube“ video ir galvoja, kad jau moka teisingai eiti, o po to vaikšto netaisyklingai. O yra dalis žmonių, kurie net nebando pradėti, nes dvejoja, ar pavyks. „Drąsiai sakome, su trenerio priežiūra šiaurietiško ėjimo išmoksta visi, – patikina Rokas.
Trys svarbiausi dalykai renkantis šiaurietiško ėjimo lazdas
Svarbiausia, kad būtų patogus ir ergonomiškas dirželis ir rankena. Lazdos turi būti lengvos ir patvarios, gaminamos iš anglies pluošto arba bent anglies ir aliuminio lydinio.
Projektas bendrai finansuojamas Vilniaus savivaldybės biudžeto lėšomis ir Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.